Porady
Usterki
6
min. czytania

Konserwacja stali

W jaki sposób zadbać o stal, aby służyła jak najlepiej? Jak chronić ją przed korozją i zniszczeniem? Nasi eksperci dzielą się wiedzą.
Jan Kowalski
Opublikowano
23. 05. 22

Konserwacja stali nierdzewnej: 

Rodzaj zanieczyszczeniaŚrodki do czyszczenia
cement i zaprawaroztwór zawierający kwas azotowy np. PROSOLV 541, PROSOLV 544 , a następnie woda (najlepiej demineralizowana)
odciski palcówPROSOLV HP w rozcieńczeniu 5-10%
woda z mydłem lub środki do czyszczenia szkła nie zawierające chlorków
osad wapiennyProciv300 lub Ptociv600
oleje i smaryAerosol ARDROX 9PR2
środki oparte na alkoholu (włącznie ze spirytusem metylowym i alkoholem izopropylowym) 
rozpuszczalniki np. czysty aceton
farbyPROPEINT 175
środki do usuwania powłok malarskich, oparte na związkach alkalicznych lub rozpuszczalnikach
cząstki żelaza pochodzące z narzędzi lub kontaktu ze stalą konstrukcyjnąna wczesnym etapie - mechanicznie, a następnie przemycie PROSOLVEM (pasywacja i odtlenianie)

w przypadku pojawienia się wżerów - preparaty trawiące TURBO Z lub PROCAP PRO, PROCAP AV, a następnie pasywacja - przemycie preparatem PROCIV 300 i dobre wypłukanie wodą.
żółty lub rdzawy nalotRdzawe tlenki najlepiej przemyć preparatem typu PROSOLV (15-30min), a następnie wodą (najlepiej demineralizowana)

UWAGA!!! Do czyszczenia stali nierdzewnej NIE stosować: produktów do usuwania zapraw ani rozcieńczonego kwasu solnego, wybielaczy, środków do czyszczenia srebra!

narzędzia do czyszczenia: tkanina, pędzle kwasoodporne, skóra zamszowa, gąbka nylonowa

UWAGA!!! Nie stosować szczotek drucianych ze stali węglowej, wełny czyszczącej, stalowych poduszek do szorowania!

W celu zabezpieczenia przed zanieczyszczeniami w transporcie i procesie produkcji powierzchnie blach można pokryć folią:

  • powierzchnia blach musi być sucha i czysta, wolna od tłuszczów, olejów, kurzu itp.
  • nakładanie bądź zdejmowanie folii powinno się odbywać w temperaturze pokojowej (optymalnie ok. 15 - 20°C)
  • unikać długiego narażenia folii na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (ryzyko wtopienia w powierzchnię)

Jan Kowalski

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla ut feugiat ante. Phasellus finibus nibh nec lacus placerat tristique. Sed in quam facilisis nisi eleifend consequat at vel ante

Nagłówek sekcji CTA

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Ut enim ad minim veniam,

Artykuły,
które mogą Cię zainteresować

Porady eksperta

Pracując z klientami opowiadamy im jak dbać o stal i jak zachować ją na dłużej bez korozji. Podczas świadczenia naszych usług pojawia się mnóstwo pytań. Zebraliśmy te, które padają najczęściej i poprosiliśmy jednego z naszych specjalistów, aby na nie odpowiedział.
23 05 22

Konserwacja stali

W jaki sposób zadbać o stal, aby służyła jak najlepiej? Jak chronić ją przed korozją i zniszczeniem? Nasi eksperci dzielą się wiedzą.
23 05 22

Zastosowanie stali

Wydawać by się mogło, że stal to stal - i już. Jednak to nie takie proste. Różne rodzaje stali mają różne funkcje i zastosowania. W tym artykule dowiesz się szczegółowo, jak to działa i jak wytrzymałość stali ma się do jej zastosowań w przemyśle i nie tylko.
23 05 22
Copyright © 2022 Chimimeca Polska Sp z o.o
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram